Regulamin monitoringu wizyjnego
Regulamin monitoringu wizyjnego
R E G U L A M I N
funkcjonowania, obsługi i eksploatacji monitoringu wizyjnego
wokół budynku stanowiącego własność Powiatu Kraśnickiego, w którym mieści się siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy w Kraśniku oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku- zwany dalej „Regulaminem”
§ 1
- Regulamin określa zasady funkcjonowania, obsługi i eksploatacji monitoringu wizyjnego wokół budynku w którym mieści się siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy w Kraśniku oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku – zwanego dalej ŚDS oraz PCPR, reguły rejestracji i zapisu informacji z monitoringu oraz sposób zabezpieczenia zapisu z kamer monitoringu, a także możliwość udostępniania zgromadzonych w ten sposób danych.
- Administratorem systemu monitoringu jest Środowiskowego Domu Samopomocy w Kraśniku oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku
§ 2
- Celem instalacji monitoringu w ŚDS oraz PCPR jest:
a) zapewnienie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej,
b) zapewnienie bezpieczeństwa pracowników,
c) ochrona mienia ŚDS oraz PCPR,
d) zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić Administratora na szkodę.
§ 3
- System monitoringu wizyjnego obejmuje w szczególności: kamery, rejestratory, okablowanie i oprogramowanie monitoringu, a ponadto stanowisko umożliwiające podgląd obrazu z kamer i rejestratory (rejestrator).
- ŚDS oraz PCPR posiada monitoring zewnętrzny (obejmujący obszar wokół budynku)
- Kamery monitoringu znajdują się :
- 3 kamery przy wejściu głównym
- 2 kamery przy wejściu bocznym
- 3 kamery na rogach budynku
- Jedna kamera na środku budynku
- Do zapoznania się z zapisami z kamer i rejestratorów z monitoringu upoważnieni są: Pani Dyrektor ŚDS Kraśnik oraz Pani Dyrektor PCPR Kraśnik
§ 4
- Monitoring funkcjonuje całodobowo.
- Rejestracji i zapisowi na nośniku danych, podlega tylko obraz z kamer systemu monitoringu wizyjnego, bez rejestracji dźwięku.
- Dane pochodzące z monitoringu uważane są za dane osobowe w rozumieniu art. 4 pkt 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia
2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej Rozporządzeniem. - Nagrania obrazu zawierające dane osobowe pracowników i innych osób, których w wyniku tych nagrań można zidentyfikować, Administrator uprawniony jest przetwarzać wyłącznie do celów, dla których zostały zebrane, i przechowuje przez okres nieprzekraczający 10 dni od dnia nagrania. Po upływie tego okresu uzyskane w wyniku monitoringu nagrania obrazu zawierające dane osobowe podlegają zniszczeniu, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.
§ 5
- Informacja o funkcjonowaniu monitoringu wizyjnego podawana jest poprzez rozmieszczenie tablic z piktogramem kamery na terenie i przy wejściach do budynków objętych monitoringiem.
- Na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej ŚDS oraz PCPR zamieszcza się klauzulę informacyjną w rozumieniu art. 13 Rozporządzenia, której treść stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- Każdy nowy pracownik przed dopuszczeniem do pracy otrzymuje pisemną informację o stosowaniu monitoringu na terenie PCPR oraz ŚDS, której wzór stanowi załącznik numer 2 do niniejszego Regulaminu.
- Dane zapisane na nośnikach nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu w oparciu o przepisy Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
- Udostępnianie nagrań jest możliwe organom takim jak w szczególności Sądom, Prokuraturze, Policji lub innym podmiotom uprawnionym na podstawie przepisów prawa. Dyrektor udostępnia nagrania w wyżej wymienionym organom i instytucjom w przypadkach wymaganych prawem powszechnym. W przypadku skierowania wniosku o udostępnienie lub wgląd do nagrania przez osobę fizyczną lub inny podmiot prawa cywilnego, udostępnienie lub wgląd następuje po wyrażeniu zgody przez Dyrektora lub w przypadku jego nieobecności przez osobę przez niego upoważnioną.
- Osoba zainteresowana zabezpieczeniem zapisu z monitoringu wizyjnego na potrzeby przyszłego postępowania może zwrócić się do Dyrektora z pisemnym wnioskiem o sporządzenie jego kopii, wskazując dokładną datę, a także czas i miejsce zdarzenia.
- Kopia sporządzona na pisemny wniosek osoby zainteresowanej przechowywana jest w zamkniętym pomieszczeniu i udostępniania uprawnionym organom. W przypadku bezczynności uprawnionych organów kopia jest niszczona po upływie trzech miesięcy od dnia jej sporządzenia, a z czynności tej sporządza się protokół.
- Zapis z monitoringu wizyjnego wydawany jest za pokwitowaniem.
§ 6
Regulamin monitoringu dostępny jest na stronie internetowej ŚDS Kraśnik oraz PCPR Kraśnik oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.
§ 7
Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania przez Dyrektora.