AktualnościWystarczy chcieć - kompleksowe wsparcie osób niepełnosprawnych w powiecie kraśnickim

Informacja o przebiegu realizacji projektu „Wystarczy chcieć – kompleksowe wsparcie osób niepełnosprawnych w powiecie kraśnickim”

Informacja o przebiegu realizacji projektu "Wystarczy chcieć - kompleksowe wsparcie osób niepełnosprawnych w powiecie kraśnickim"

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku informuje, że od 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. realizuje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś Priorytetowa 11 Włączenie społeczne, Działanie 11.1 Aktywne włączenie,  projekt konkursowy pod nazwą „Wystarczy chcieć – kompleksowe wsparcie osób niepełnosprawnych w powiecie kraśnickim„.   

Celem głównym projektu (typ proj. 1b) jest wzrost integracji społecznej osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu kraśnickiego i poprawa dostępu do rynku pracy.

Głównym rezultatem projektu jest podniesienie kwalifikacji i nabycie kompetencji osobistych przez uczestników w celu poszukiwania pracy i podjęcia zatrudnienia.

W roku 2020 do projektu zakwalifikowanych zostało 25 osób z niepełnosprawnościami (14 kobiet i 11 mężczyzn), powyżej 18 roku życia, będące w wieku aktywności zawodowej, zagrożone wykluczeniem społecznym i marginalizacją, które są osobami biernymi zawodowo lub osobami bezrobotnymi,  zarejestrowanymi w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kraśniku.

W ramach projektu podjęto zintegrowane działania skierowane indywidualnie do każdego uczestnika projektu:

  1. Diagnoza potrzeb – indywidualna ścieżka reintegracji
  2. Wsparcie mentora/coacha
  3. Indywidualne wsparcie psychologiczne
  4. Indywidualne wsparcie prawne
  5. Kursy/szkolenia
  6. Warsztaty terapeutyczno -integracyjne
  7. Indywidualne wsparcie pośrednika pracy
  8. Staż pracy do 6 m-cy.

Zgodnie z założeniami projektu w miesiącach lipiec – październik 2020r.  odbyły się kursy/szkolenia, które umożliwiły nabycie uczestnikom projektu kwalifikacji i umiejętności zawodowych. W szkoleniach/kursach uczestniczyło  17  osób. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali zaświadczenie o ukończeniu szkolenia/kursu. W roku 2020 odbyły się następujące szkolenia/kursy :

1) „Członek służby porządkowej i informacyjnej z elementami szkolenia na pracownika ochrony” (112godz.),

2)„Podstawy księgowości”(80godz.),

3)„Komputer od podstaw”(40godz.),

4)„Opiekun osób starszych” (80godz),

5) „Kurs prawa jazdy kat. B” ,

6)„Robotnik gospodarczy” (80godz.),

7)„Magazynier z obsługą komputera”(80godz.),

8) „Kucharz”(80godz.),

9)”Kurs dietetyka podstawowa” (50godz.),

10)”Konserwator terenów zielonych” (40godz.)

Uczestnicy projektu otrzymują zwrot kosztów dojazdu na wsparcie w ramach poszczególnych zadań oraz stypendium szkoleniowe i stażowe.

W stażach zawodowych uczestniczy 14 osób. Staż trawa do 6 miesięcy, każdy uczestnik otrzymuje stypendium stażowe w wysokości 1800zł. brutto, brutto.

W ramach działań projektowych zorganizowane zostały w Sandomierzu, Hotel „Sarmata” trzy dniowe, grupowe warsztaty  terapeutyczno- integracyjne  dla 21 uczestników projektu w dniach od 1 do 3 października 2020r. Warsztaty miały na celu udzielnie wsparcia osobom niepełnosprawnym w pobudzaniu ich aktywności własnej, odkrywanie potencjału, integrację grupy, podniesienie motywacji, asertywności i poprawę samooceny przez wzmocnienie postaw aktywnych. Działania aktywizacji dały uczestnikom możliwość do spotkania się, integracji, wymiany doświadczeń.

Szczegółowych informacji na temat charakteru projektu i warunków udziału osób z niepełnosprawnościami udzielają oraz zgłoszenia uczestnictwa w projekcie przyjmują następujące osoby:

1) Pani Paulina Konefał– tel. 81 826-18-64 wew. 10

2) Pani Małgorzata Odziewa– tel. 81 826-18-64 wew. 35

3) Pani Małgorzata Matuszewska  – tel. 81 826-18-64 wew. 35

4) Pan Agnieszka Kołtun– tel. 81 826-18-64 wew. 12

Całkowita wartość projektu wynosi: 1.454.632,80 zł

 Tekst: Agnieszka Kołtun– koordynator projektu